O autorze
Generał broni Wojska Polskiego, prof. dr hab. nauk wojskowych, poseł na Sejm X kadencji, teoretyk wojskowości, wykładowca akademicki. Od roku 1962 sprawował różne stanowiska techniczne oraz dowódcze w siłach zbrojnych. W latach 1980-1985 pełnił funkcję Komendanta – Rektora Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Od roku 1988 przez dwa lata sprawował stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP, a w 1990 r. został Rektorem Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W latach 2000-2010 pracownik naukowy AON. Obecnie jest wykładowcą na Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie. Wielokrotnie odznaczony, m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2000), Krzyżem Oficerskim (1988), Krzyżem Kawalerskim (1981) czy też Złotym Krzyżem Zasługi (1975).

Student a rynek pracy, czyli minimum dwa lata doświadczenia w zawodzie

Większość polskich studentów uważa, że karierę zawodową najlepiej rozpocząć już na studiach.
Większość polskich studentów uważa, że karierę zawodową najlepiej rozpocząć już na studiach. Fot. Shutterstock.com
Jaka jest największa bariera dla studentów w wejściu na rynek pracy? Według samych zainteresowanych, jest to doświadczenie zawodowe, a w zasadzie jego brak. Z kolei publicyści, ekonomiści, a nawet pracodawcy przekonują, że brak doświadczenia to paradoksalnie ogromna zaleta młodych osób będących dopiero na początku swojej kariery zawodowej. Kto ma rację?

Statystycznie doświadczeni

Jeszcze dwa lata temu to polscy studenci byli uważani w naszym regionie Europy za najbardziej doświadczonych zawodowo. Badanie „Pierwsze kroki na rynku pracy. Liderzy przyszłości” przeprowadzone przez firmę Deloitte wykazało wśród prawie 2,5 tysiąca przebadanych studentów i absolwentów szkół wyższych w Europie Środkowej, że 71 proc. z nich posiada już przed ukończeniem studiów doświadczenie zawodowe związane z wybranym kierunkiem kształcenia. W Polsce ten odsetek był wówczas wyższy o 10 punktów procentowych.

Bez doświadczenia nie popracujesz

Mimo tak obiecujących wyników dzisiejsi studenci wciąż uznają doświadczenie zawodowe za największy problem w zdobyciu pierwszego upragnionego zatrudnienia. To niestety prawda. Doświadczenie jest nadal jednym z podstawowych kryteriów pojawiających się w większości ofert pracy. Pracodawcy nadal wolą zatrudniać osoby mające jakiekolwiek pojęcie o obowiązkach na danym stanowisku niż młodych kompletnie „zielonych” absolwentów szkół wyższych. To przekłada się na atmosferę panującą wśród studentów. W badaniu portalu Praca.pl z 2016 roku czytamy, że ponad 93 proc. przebadanych studentów uważa, że karierę zawodową najlepiej rozpocząć jeszcze na studiach, z czego 55 proc. z nich optuje za tym, aby zacząć o tym myśleć już na pierwszym lub drugim roku studiów.

Z drugiej strony

Brak doświadczenia zawodowego wcale nie powinien demotywować oraz przekreślać możliwości zdobycia przez studentów pracy. Jak przekonują eksperci, brak kompetencji zawodowych ma również swoje istotne plusy zwłaszcza z punktu widzenia pracodawcy.

Młodzi, energiczni, kreatywni

Przede wszystkim osoba otrzymująca pierwszą pracę jest bardziej zaangażowana i pełna entuzjazmu, chętniej się uczy oraz jest pełna nowych pomysłów. Może spojrzeć na funkcjonowanie danej firmy świeżym okiem oraz podejść w sposób innowacyjny do wykonywania swoich obowiązków, co może okazać się o wiele korzystniejsze z perspektywy czasu. Ponadto dużym plusem osoby dopiero zaczynającej swoją przygodę na rynku pracy jest brak znajomości obowiązujących w konkretnej firmie procedur oraz regulaminów, a także brak starych, nieraz złych nawyków, których trudno już oduczyć pracowników starszych stażem. Zaletą jest również młody wiek, energia oraz znajomość języków obcych i najnowszych technologii. Takich atutów jest znacznie więcej i należy je bezsprzecznie wykorzystać np. podczas rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Na szczęście i oni, czyli pracodawcy, coraz częściej dostrzegają tego rodzaju zalety u kandydatów.


Wyznacz drogę i zmierzaj do celu

Oczywiście, nie zachęcam nikogo ze studentów, aby opierał się wyłącznie na powyższych spostrzeżeniach, ubiegając się o swoją pierwszą pracę. Najważniejsze jest wasze podejście do zawodowej przyszłości, a więc trafny wybór kierunku nauczania, aktywność podczas studiów i jak najszybsze wejście na ścieżkę kariery zawodowej poprzez liczne praktyki, staże, etc.

Źródło:

www.obserwatorfinansowy.pl

www.polskieradio.pl
Trwa ładowanie komentarzy...